Czy można pić herbatę zamiast wody? To ważne zwłaszcza w czasie upałów
Zalecenia dietetyków mówią o tym, że dorosły człowiek powinien dziennie wypijać ok. 2 l wody. Oczywiście jest to wartość przeciętna, która uzależniona jest np. od aktywności fizycznej, temperatury otoczenia, wieku i zdrowia człowieka. W czasie upałów i przy dużym wysiłku fizycznym ilość ta powinna wzrosnąć do ok. 3 l na dobę. Są jednak osoby, które nie przepadają za wodą, bo nie ma ona smaku. Czy w takim razie można pić herbatę zamiast wody?
Dlaczego zaleca się picie wody?
Woda jest uznawana za napój idealny. A to dlatego, że jest neutralna w smaku i składzie, a także nie zawiera kalorii. Doskonale natomiast nawadnia nasz organizm, bo szybko przenika do krwi. Nie zawiera bowiem składników, które muszą być trawione. Jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania zdrowia.
- Woda umożliwia w organizmie transport substancji odżywczych i tlenu do komórek. Pomaga też usunąć z nich uboczne produkty przemiany materii.
- Woda jest wydalana z organizmu m.in.: w trakcie oddychania i pocenia się. To z kolei pomaga regulować temperaturę ciała.
- Płyn ten wspomaga też trawienie i wchłanianie składników odżywczych. A przy tym zapobiega zaparciom.
- Woda pomaga utrzymać równowagę elektrolitową w organizmie, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego.
- Woda korzystnie wpływa na szczupłą sylwetkę. Przyspiesza bowiem metabolizm, a wypijana przed posiłkami sprawia, że szybciej czujemy się najedzeni. Stanowi więc rodzaj bezkalorycznego wypełniacza.
- Odpowiednie nawodnienie organizmu zapewnia też właściwe nawodnienie skóry. Dzięki temu skóra jest bardziej napięta i elastyczna.
- Wypita po wysiłku fizycznym woda przyspiesza regenerację organizmu, bo uzupełnia płyny i utracone elektrolity.
Jakie zalety i wady ma herbata?
Herbata to napój, który w głównej mierze składa się z wody. Ma więc podobne do niej właściwości. Poprawia zatem nawodnienie organizmu, a przy tym zawiera składniki, które mogą nam wyjść na zdrowie. Przede wszystkim herbata jest bogata w przeciwutleniacze, które korzystnie wpływają na serce i odporność. Dostarcza nam też substancji o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Poprawia także nastrój i ułatwia relaksację.
Niestety zawarta w herbacie teina – odpowiednik kofeiny, w nadmiarze może powodować odwodnienie, pobudzenie i problemy ze snem. Poza tym herbata zawiera garbniki, które utrudniają przyswajanie niektórych minerałów, np. żelaza. Co istotne, herbatę często pijemy z cukrem, co sprawia, że dostarczamy organizmowi zbędne kalorie.
Czy można pić herbatę zamiast wody?
Choć herbata ma wiele zalet, to woda nadal pozostaje najlepszym z możliwych napojów dla naszego organizmu. Doskonale bowiem nawadnia, co jest szczególnie istotne w czasie upałów i przy dużej aktywności fizycznej. Herbatą można jednak zastąpić część wody wypijanej w ciągu dnia. Wprowadzi to urozmaicenie smakowe i przyjemną odmianę. Należy jednak unikać słodzenia herbaty i picia jej w nadmiarze, czyli powyżej 3-4 filiżanek dziennie. Nie wskazane jest też picie herbaty późnym wieczorem. Jeśli decydujesz się na picie herbaty, to pamiętaj o tym, by na każdą wypitą filiżankę, wypić dodatkową szklankę wody.
Napoje, które można pić zamiast wody
Jeśli nie odpowiada ci neutralny smak wody, możesz sięgać po wodę z cytryną czy świeżą miętą. Dobrą odmianę smakową będą stanowiły herbatki ziołowe, które mają też dodatkowe zalety. Pamiętaj o regularnym piciu wody lub jej zamienników, zwłaszcza w czasie upałów. Miej też na uwadze fakt, że nadmiar płynów może być szkodliwy, podobnie jak ich niedobór.